Chanel, YSL, Hermes… Czyli 10 najbardziej kultowych modeli torebek! – Room Kate Blog Modowy

Chanel, YSL, Hermes… Czyli 10 najbardziej kultowych modeli torebek!

Chanel, YSL, Hermes… Czyli 10 najbardziej kultowych modeli torebek!

Damska torebka to coś więcej niż tylko miejsce przechowywania niezbędnych drobiazgów i dokumentów. Torba to modne akcesorium, które podkreśla indywidualny styl, a nierzadko także status swojej właścicielki. Oto 10 najbardziej kultowych modeli wszechczasów według redakcji Vivy!

 

Chanel. Model 2.55

MILAN – SEPTEMBER 24: Woman poses for photographers before Fendi show with red Chanel bag during Milan Fashion Week Day 2, Spring / Summer 2016 street style on September 24, 2015 in Milan.

Słynny pikowany model powstał w lutym 1955 i od razu stał się krzykiem mody dzięki zgrabnej formie i paskowi w postaci dekoracyjnego łańcuszka. Przeszycia na powierzchni torby zostały zainspirowane kurtkami jeździeckimi, a mała wewnętrzna kieszonka mieściła ponoć miłosne listy samej Coco Chanel.

Birkin Bag

Historia tej torebki wiąże się z osobą Jane Birkin. Znanej aktorce brakowało ponoć odpowiednio pakownej i poręcznej torby. Specjalnie dla niej w 1984 roku dyrektor artystyczny marki Hermes stworzył model, który do dziś jest symbolem statusu i dobrego gustu.

Kelly Bag

To kolejna torebka sygnowana przez Hermesa. Pojawiła się na rynku w latach 30. i mimo eleganckiej formy trapezu i sporej pojemności nie wyróżniała się niczym specjalnym. Ot, kolejna skórzana torba. Swoją sławę i nazwę zyskała dopiero w 1956 roku, służąc księżnej Grace Kelly do… przysłonięcia ciążowego brzuszka przed wścibskimi paparazzi.

Speedy 30

 

To kultowy projekt domu mody Louis Vuitton. Charakteryzuje się prostą, wydłużoną formą o lekko zaokrąglonych krawędziach  i jest wykonany z wysokogatunkowego płótna lub skóry z nadrukowanym monogramem. To mniejsza wersja podróżnej torby Keepall.

Lady Dior

Jej nazwa i popularność wywodzą się od księżnej Diany, której tę właśnie torbę sprezentowała ówczesna pierwsza dama Francji Bernadette Chirac. Właśnie dlatego torebka nazywana bywa także the Princess Bag

Fendi Baguette

MILAN, ITALY – SEPTEMBER 21: A model is seen backstage ahead of the Fendi show during Milan Fashion Week Spring/Summer 2018 on September 21, 2017 in Milan, Italy.

Malutka  torba o wydłużonym kształcie kojarzonym z bagietką jest dziełem marki Fendi. Jej powstanie datuje się na koniec lat 90., a szczyt popularności bagietce przyniósł serial Seks w wielkim mieście.

Gucci Jackie

Torba swoją popularność i chwytliwą nazwę zyskała dopiero dekadę od pojawienia się na rynku. Efektowna shopperka została przemianowana na Jackie dzięki Jaqueline Kennedy, która lubiła pokazywać się z tą torebką.

Celine Trapeze

 

Akcesoria Celine należą do jednych z najbardziej pożądanych w świecie. Ta pakowna torba to model idealny dla miłośniczek szlachetnie minimalistycznego wzornictwa i nowoczesnych przykuwających spojrzenia form.

Chloe Paddington

Wydłużony kształt, miękka skóra, krótkie zaokrąglone uchwyty, ciężka mosiężna kłódka oraz okucia – tak można opisać tę kultową torbę. Jest ona dziełem Phoebe Philo, tej samej projektantki, która wykreowała Celine Luggage..

Monogram YSL

PARIS – SEPTEMBER 30: Yves Saint Laurent bag before Rochas show, Paris Fashion Week Day 2, Spring / Summer 2016 street style on September 30, 2015 in Paris.

Wśród kultowych torebek nie powinno też zabraknąć modelu wprost stworzonego do
wieczorowych kreacji. Mowa o niewielkich rozmiarów prostokątnej torebce na łańcuszku od Yves Saint Laurent.

 

 1 thought on “Chanel, YSL, Hermes… Czyli 10 najbardziej kultowych modeli torebek!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial